Фото: пресслужба НБУ
Платоспроможні банки в Україні отримали 118 млрд грн чистого прибутку за дев’ять місяців 2024 року. Дані опублікував Національний банк.
Підписуйтесь на корисний легкий контент в Instagram
За вересень чистий прибуток банків збільшився на 12 млрд грн.
Головним фактором прибутковості залишається збереження високої чистої процентної маржі, враховуючи зростання обсягів кредитування та вкладень в ОВДП, пояснюють у НБУ.
У третьому кварталі усереднена прибутковість кредитів і портфеля ОВДП практично стабілізувалася, а обсяги таких інструментів продовжили зростати. Так, обсяг валового гривневого портфеля наданих клієнтам кредитів з початку 2024 року зріс на 14,5% (чистого портфеля – на 23,6%), обсяг вкладень в ОВДП – на 21,1%.
За підсумками дев’яти місяців 2024 року лише вісім малих банків із 62 платоспроможних були збитковими із сукупним збитком 342 млн грн. Переважно це заклади з неефективними бізнес-моделями й низкою проблем.
Зі зростанням фінансових результатів збільшилися й обсяги виплати банками податку на прибуток – 35 млрд грн за дев’ять місяців.
Рентабельність капіталу банків склала 45,8% за звітний період, що нижче за аналогічний показник попереднього року (56,9%). У разі набрання чинності закону, що передбачає 50% податок на прибуток банків у 2024 році, рентабельність капіталу в секторі знизиться до близько 30%. Це уповільнить накопичення банками капіталу для посилення своєї стійкості та подальшого кредитування економіки, зазначають у НБУ.
- За 2023 рік банки отримали 82,8 млрд чистого прибутку, сплативши 73,5 млрд грн податку на прибуток за підвищеною ставкою 50%.
- 4 листопада 2024 року у МВФ заявили, що вважають неефективним повторне введення 50% податку на прибуток банків.
- 8 листопада Нацбанк заклав у прогнози подальше підвищення податків в Україні.