Столична влада подасть позов до суду стосовно забудовника, який незаконно зніс садибу Зеленських, а також до власників будинку. Від них вимагатимуть відбудувати історичну будівлю в тому вигляді, який вона мала.
Про це повідомив міський голова Віталій Кличко.
"Місто позиватиметься в суді до забудовника, який несанкціоновано зніс садибу Зеленських, та до власників будівлі, яку нахабно знищили. І вимагатиме заново відбудувати садибу в тому вигляді, який вона мала", — зазначив Кличко.
Він нагадав, що землю під садибою Зеленських місто не передавало власнику будівлі. Тож встановлення будь-яких парканів навколо ділянки, заїзд будівельної техніки і будь-які роботи там незаконні.
Також, за словами Віталія Кличка, міська влада наполягатиме, щоб правоохоронці з'ясували та оприлюднили для громадськості всіх фігурантів, які стоять за процесом знищення садиби. Він пообіцяв надавати правоохоронцям необхідну документацію для об'єктивного розслідування і притягнення винних до відповідальності.
Поліція Києва поінформувала в Telegram, що в межах слідчих дій у проваджені за фактом знесення садиби Зеленських проводяться обшуки у власників будинку та в будівельній компанії, яка безпосередньо здійснювала демонтаж споруди.
Правоохоронці нагадали, що будівельна техніка, що працювала без будь-яких дозволів, зруйнувала будинок у межах історичного ареалу міста, на який судом було накладено арешт.
Поліція та прокуратура тричі зверталися до суду щодо накладення арешту на земельну ділянку та будівлю по вул. Кониського, 22. Утім, за клопотанням адвокатів власників будинку, суд його скасовував. Востаннє, 18 січня та 19 лютого 2024 року, за ініціативи поліції та прокуратури на земельну ділянку та будинок було накладено новий арешт із забороною здійснення будь-яких дій.
Кримінальне провадження за факто руйнування садиби Зеленських розслідується за трьома статтями Кримінального кодексу України:
- умисне незаконне знищення об'єктів культурної спадщини (ч. 2 ст. 298 КК України);
- самовільне будівництво (ч. 3 ст. 197-1 КК України);
- незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт (ч. 1 ст. 388 КК України).
Що відомо про знесення садиби Зеленських у Києві
Увечері 19 липня 2024 року в поліцію повідомили, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили, обставини події встановлюють.
Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс "Тургеневъ". 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під міською радою.
У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.
Столичний голова Віталій Кличко назвав "цинічною провокацією" несанкціоноване знесення садиби Зеленських.
Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам'ятки чи щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Це мало б зберегти її від знесення.
Садиба Зеленських — дерев'яна, обкладена цеглою будівля, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім'я заможних міщан Зеленських.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам'яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста.