У разі нової «хвилі» віялових відключень, за попередньою оцінкою, попит на первинному ринку може знизитися в середньому на 50%. Водночас таке скорочення можна вважати тимчасовим – попит може повернутися до попередніх показників одразу після відносної стабілізації енергетики.
Таку думку висловила Маріанна Бігунець, директор із продажу будівельної компанії GAZDA.
Крім того, як вважає експерт, через можливі проблеми з енергоживленням темпи будівництва також можуть суттєво знизитися: йдеться головним чином про активні об’єкти на початкових стадіях будівництва, які становлять близько 35-40% від усіх об’єктів на стадії зведення.
При цьому, за прогнозами Маріанни Бігунець, пропорція між попитом, реальними продажами та об’єктами продажів не зміниться. Крім електроенергії, існує ряд факторів, від яких залежатиме поточний попит. Так, до кінця року потенційні покупці враховуватимуть: 1) регіон розташування об’єкта – рівень безпеки для життя; 2) площа пропонованих на придбання будинку, таунхауса чи приватного будинку; 3) стадію будівництва новобудови; 4) вартість та механізми придбання житла; 5) характеристики майбутнього новобудови (якість будівництва, інфраструктура, локальна безпека, наявність поблизу рекреаційних зон, зручне розташування та транспортне сполучення, можливість придбати будинок з ремонтом тощо).
Як і протягом року, платоспроможний попит сконцентрований переважно у Західному регіоні країни. Це переважно Львів, Ужгород, Чернівці, Івано-Франківськ. Понад 45-50% всього попиту припадають саме на ці міста. Також досить активні покупці у Києві та на його околицях (близько 20% від загального обсягу попиту), Одесі (10-15% попиту), на інші міста (наприклад, Вінниця, Житомир, Дніпро, Харків тощо) припадає приблизно 10-15% попиту на новобудови.
Нагадаємо, що у 2024 році в Києві житлові будинки отримали або подали заявки на компенсацію вартості понад 400 одиниць незалежних джерел електроенергії. Це генератори, сонячні електростанції або окремі їх елементи, зарядні станції тощо. Загалом протягом 2023-2024 року місто відшкодувало вартість понад тисячі одиниць обладнання.