Після виведення військ з Німеччини у 1994 році Росія залишила у власності три будівлі у берлінському районі Карлсгорст. Місцеві політики закликають передати Києву, а згодом вивести на ринок житла, повідомляє DW.
Четвертого травня 1945 року вулицями Карлсгорста проїхала машина з гучномовцем: червона армія наказала місцевим жителям упродовж 24 годин звільнити квартиру. Вісім тисяч німців залишили свої будинки, куди селилися радянські офіцери.
Згодом окупаційна радянська влада повертала німцям ці об’єкти, і три напівзруйновані триповерхові будівлі в Карлсгорсті досі залишаються у власності Росії. Вони вже 30 років порожні. Тепер у них живуть єноти та куниці, як свідчать місцеві жителі.
Мешканці неодноразово просили вирішити проблему із цими будинками – відремонтувати чи знести. Особливо прикро, що приміщення порожні, тоді як у Берліні гостро не вистачає житла. Депутат від Християнсько-демократичного союзу, українка за походженням Лілія Усик нарахувала там щонайменше 66 потенційних квартир.
«Моя ініціатива полягає у тому, щоб ці будинки передати Україні в рамках санкцій. А Україна продасть їх чи віддасть назад Німеччині. Таким чином, можна вивести їх знову на ринок нерухомості в Берліні, де склалася кризова ситуація», – пояснює вона.
Сьогодні формально росія володіє лише двома об’єктами в Берліні – будинками посольства та Російським будинком у центрі міста. Але це дипломатична власність, на відміну від «російських будинків» у Карлсгорсті.
«Це парадокс, чому російські будинки досі належать російській федерації, – каже історик Крістоф Майснер. – Адже з виведенням радянських військ, а пізніше російських військ усі зайняті ними об’єкти нерухомості були передані ФРН».
За його словами, 1994 р. росії вдалося отримати у власність ще один об’єкт: ангар для літаків з ділянкою колишнього аеродрому поряд із музеєм Берлін-Карлсгорст.
Раніше повідомлялося, що ринок житлової нерухомості України показує поступове відновлення.