Шевченківський районний суд Києва сьогодні, 24 липня, обрав запобіжний захід співвласнику садиби Зеленських Михайлу Гречку, якого звинувачують в умисному знищенні історичної будівлі, попри накладений на неї арешт. Для підозрюваного визначили особисті зобов'язання.
Про це із судової зали повідомляє кореспондентка Суспільного.
Прокуратура вимагала обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, бо вважає, що є ризик переховування підозрюваного від органів досудового розслідування й суду, адже у 2023 році Гречко виїжджав за кордон через систему "Шлях".
Сторона звинувачення також вимагала зобов'язати підозрюваного здати всі паспорти, заборонити спілкування зі свідками і накласти обов'язки не виїздити за межі Києва та області.
Адвокатка Гречка наполягала в суді, що зруйнована будівля не перебувала в реєстрі нерухомих пам'яток.
"Ми маємо докази, що доводять, що садиба Зеленських не є культурною пам'яткою. Маємо відповідь від Мінкульту, що об'єкт не внесений в реєстр і об'єкт не відноситься до об’'єкту культурною спадщини", — сказала захисниця.
Вона передала суду копії підтверджувальних документів, зокрема, від Мінкульту.
Сам Михайло Гречко заявив на засіданні, що не визнає свою вину у кримінальному правопорушенні. За його словами, в садибі Зеленських мала бути реконструкція. Мав бути відновлений її зовнішній та внутрішній вигляд у межах фундаменту.
Заслухавши позиції сторін, суд обрав запобіжний захід підозрюваному у вигляді особистого зобов'язання: на нього покладені обов'язки прибувати до слідчого, повідомляти про зміну місця проживання, утримуватися від спілкування зі свідками і здати паспорти.
Запобіжний захід діятиме до 23 вересня 2024 року.
Адвокатка підозрюваного відмовилася від коментарів Суспільному щодо судового рішення, як і сам Гречко.
Що відомо про знесення садиби Зеленських у Києві
Садиба Зеленських — дерев'яна, обкладена цеглою будівля на вул. Кониського в Києві, яка була збудована у 1890 році на замовлення купця Василя Маліна. Це одна з найстаріших будівель вулиці. Відома вона стала завдяки тому, що в період з 1911 по 1915 роки тут проживала сім'я заможних міщан Зеленських.
Споруду почали розбирати у 2021 році, але суспільний розголос призупинив роботи. На початку квітня 2024 року активіст і пам'яткоохоронець Дмитро Перов повідомив, що забудовник завісив фасад будівлі 1890 року інформаційним щитом, на якому стверджує, що історична пам'ятка не має жодної історичної або архітектурної цінності, а її збереження — псує інвестиційний клімат міста.
Увечері 19 липня 2024 року в поліцію повідомили, що на вулиці Олександра Кониського невідомі за допомогою важкої будівельної техніки знесли будинок, побудований наприкінці XIX століття. На місце події прибула слідчо-оперативна група. Будівельну техніку вилучили.
Активісти стверджують, що на місці будівлі забудовники хочуть звести житловий комплекс "Тургеневъ". 20 липня близько тисячі людей зібралися на акцію протесту під міською радою.
У КМДА заявили, що садибу Зеленських на вулиці Кониського, 22 знесли несанкціоновано. У Департаменті охорони культурної спадщини вимагають, аби правоохоронці притягнули забудовника до відповідальності. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за фактом знесення садиби Зеленських.
Столичний голова Віталій Кличко назвав "цинічною провокацією" несанкціоноване знесення садиби Зеленських.
Мінкульт увечері 20 липня написав, що садибу Зеленських почали зносити незаконно. У міністерстві уточнили, що будівля не має юридичного статусу пам'ятки чи щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Водночас за даними Історико-архітектурного опорного плану міста Києва цей будинок розташований в історичному ареалі міста і визнаний значною історичною будівлею під назвою "Садибний житловий будинок" другої половини ХІХ ст. Це мало б зберегти її від знесення.
23 липня правоохоронці оголосили підозру 32-річному співвласнику садиби Зеленських Михайлу Гречку. У прокуратурі зазначили, що попри арешт історичної будівлі, підозрюваний залучив будівельну фірму, якій надав вказівку на демонтаж будівлі.
Того ж дня Мінкульт визнав садибу Зеленських пам'яткою архітектури. Об'єкт має бути занесений до Державного реєстру нерухомих пам'яток України і до Переліку об'єктів культурної спадщини Києва.
Водночас власник садиби Зеленських заявив про готовність відновити будівлю, яку будівельники почали зносити.