Українська асоціація девелоперів, що представляє найбільші компанії країни, заявила про критичну ситуацію, в якій опинилася будівельна галузь.
За офіційними оцінками, обсяги будівництва скоротилися вдвічі порівняно із довоєнними показниками. За мінімальними підрахунками, у існуючих умовах для забезпечення житлом цих сімей знадобиться щонайменше 25 років. Створення державою умов для розвитку будівельної галузі та забезпечення житлом українців має бути одним із пріоритетних завдань держави.
За словами представників Асоціації, будівельна галузь не просто позбавлена підтримки. Вона знаходиться під постійним тиском та блокуванням.
Маючи всі дозволи та документи, сьогодні у девелопера немає жодної гарантії, що держава (органи місцевого самоврядування та центральні органи влади) не змінить правила на ходу і не скасують або заблокують будівництво. В результаті девелопери банкрутують, економіка втрачає мільярди, люди не отримують житло.
Держава у будівельній сфері порушує правила гри в односторонньому порядку – відкликає свої ж рішення та скасовує свої ж норми.
Маючи право власності на майно, девелопери стикаються з постійними перешкодами: об’єкти нерухомості на ходу визнаються об’єктом культурної спадщини, хоча ніколи не були; пустирям, де вже йдуть законні будівельні роботи, надається статус зелених зон чи парків, будівництво зупиняється тощо.
Враховуючи вищезазначене, Асоціація звернулася до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету міністрів України, міських голів та місцевого самоврядування вирішити питання, які блокують роботу галузі.
Нагадаємо, що у 2024 році в Києві житлові будинки отримали або подали заявки на компенсацію вартості понад 400 одиниць незалежних джерел електроенергії. Це генератори, сонячні електростанції або окремі їх елементи, зарядні станції тощо. Загалом протягом 2023-2024 року місто відшкодувало вартість понад тисячі одиниць обладнання.